logo

شرکت فناوری نوین قرن :

شرکت فن آوری نوین قرن، به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی برای گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری های برتر و ترکیبی و با ارزش افزوده فراوان به همت اساتید و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاههای برتر کشور در سال ۱۳۹۲ فعالیت جدی خود را آغاز نموده است.

شماره تلفن:                                                                      02188332210

آدرس:                 تهران خیابان کارگر شمالی خ شهریور پ 25 طبقه 4 واحد 7

ميكرواينجكشن يا تزريق اسپرم به داخل تخمك ICSI

شرکت فناوری نوین قرن > ميكرواينجكشن يا تزريق اسپرم به داخل تخمك ICSI

ميكرواينجكشن يا تزريق اسپرم به داخل تخمك ICSI

ميكرواينجكشن يا تزريق اسپرم به داخل تخمك ICSI

میکرواینجکشن عمدتا ‌در مواردي به كار مي رود كه اسپرم مرد از نظر تعداد، تحرك و يا مورفولوژی كيفيت لازم را ندارد. در بعضي موارد هم كه چندين مورد عمل IVF انجام شده و به نتيجه نرسيده است از عمل ميكرواينجكشن استفاده مي شود.

آیا روش میکرواینجکشن برای باردار شدن من مناسب است؟

میکرواینجکشن ممکن است گزینه خوبی باشد اگر :

 • اسپرم در مایع منی نباشد.
 • تعداد اسپرم کم باشد.
 • اسپرم آهسته (تحرک کم اسپرم) حرکت کند
 • اسپرم شکل غیر طبیعی دارد
 • ورم مفاصل (لوله ای که مایع منی را از ادرار به آلت تناسلی وارد می کند)
 • وازکتومی
 • انجامIVF ، اما در طی روند لقاح مشکلی وجود داشته است

اگر از تخمک های یخ زده از یک دوره قبلی IVF استفاده کنید یا اگر جنین های خود را قبل از قرار گرفتن در رحم مورد آزمایش ژنتیکی قرار داده باشید، ممکن است پزشک روش میکرواینجکشن (ICSI) را پیشنهاد کند.
مراحل انجام عمل
به طور كلي در اين روش، يك اسپرم در محيط آزمايشگاه داخل يك تخمك تزريق مي شود كه به دنبال آن لقاح و تقسيم سلولي صورت مي گيرد و جنين تشكيل مي شود. ميكرواينجكشن نيز مانند IVF شامل چند مرحله تحريك تخمدان،‌ تخمك گيري، تزريق اسپرم داخل تخمك و لقاح و انتقال جنين است.

در مرحله اول براي تحريك تخمدانها، از داروهاي هورموني استفاده مي شود. تزريق عضلاني آمپول HMG تخمدانها را براي رشد فوليكول تحريك مي كند و تزريق عضلاني آمپول HCG باعث بلوغ تخمك ها و انجام تخمك گذاري مي شود.
در مرحله دوم عمل تخمك گيري با يكي از دو روش لاپاراسكوپي يا با مشاهدات سونوگرافي از طريق واژينال امكان پذير است. در روش دوم نيازي به بيهوشي نيست و با يك بيهوشي كوتاه مدت يا بي حسي موضعي قابل انجام است. با استفاده از دستگاه سونوگرافي پزشك فوليكول ها را مشاهده مي كند و با سوزن هاي مخصوص مايع فوليكولي همراه با تخمك كشيده مي شودكه به اين عمل اصطلاحا پانكچر مي گويند.
در مرحله سوم ابتدا سلولهاي دور تخمك به كمك آنزيم جدا مي شود سپس اسپرم به داخل تخمك تزريق مي شود. در عمل ميكرواينجکشن نيز براي افزايش درصد موفقيت چندين تخمك لقاح مي يابد لذا تعداد جنين هاي تشكيل يافته زياد است كه اگر اين جنين ها كيفيت مطلوبي داشته باشند تعدادي از آنها با صلاحديد زوج منجمد و نگهداري مي شوند تا در صورت نياز براي بارداري هاي بعدي از اين جنين ها استفاده شود.
در مرحله چهارم و پاياني نيز نيازي بيهوشي عمومي نيست. جنين به وسيله يك كاتتر به داخل رحم منتقل مي شود و يكي دو ساعت بعد از انتقال جنين بيمار مرخص مي شود.

میزان موفقیت بارداری با روش میکرواینجکشن (ICSIچقدر است؟

بارداری و نرخ IVF با روش میکرواینجکشن شبیه IVF سنتی بدون میکرواینجکشن است. بر اساس داده های ملی اخیر، درصد چرخه های IVF که منجر به تولد می شود (یعنی حداقل یک کودک متولد می شود) برابر است با:

 • 40 درصد برای زنان ۳۴ سال و بالاتر
 • 31 درصد برای زنان ۳۵ تا ۳۷ ساله
 • 21 درصد برای زنان ۳۸ تا ۴۰ ساله
 • 11 درصد برای زنان ۴۱ تا ۴۲ ساله
 • ۵ درصد برای زنان ۴۳ سال و بالاتر

مزایای بارداری با روش میکرواینجکشن چیست؟

 به مردان نابارور کمک می کند. میکرواینجکشن ناباروری شدید را در مردان درمان می کند. این روش به مردانی که هیچ اسپرمی تولید نکنند و یا مقادیر بسیار کمی اسپرم تولید می کنند کمک می کند. احتمال لقاح را افزایش می دهد. 

معایب میکرواینجکشن چیست؟

۱ – صرف هزینه و وقت: بارور کردن تخمک برای IVF نیاز به آزمایشگاه و داروهای گران قیمت دارد. همچنین، نظارت بر اینکه همسرتان به داروهای باروری چگونه پاسخ می دهد، وقت زیادی از او می گیرد (با انجام آزمایش های خون و اولتراسوند).

2 – یک اختلال ژنتیکی می تواند به جنین منتقل شود: مردانی که میکرواینجکشن انجام می دهند ژن هایی دارند که باعث مشکلات باروری شده است، مانند تعداد کم اسپرم یا فقدان آن. اگر این مورد برای شما صادق باشد، این احتمال وجود دارد که فرزند پسر نیز این مشکل باروری را به ارث ببرد. این فقط یک دلیل برای بررسی اختلالات ژنتیکی است و قبل از میکرواینجکشن باید با مشاور ژنتیک صحبت کنید.

 ۳ – بیماری های احتمالی برای نوزاد: در حالی که کودکانی که به وسیله میکرواینجکشن ایجاد می شوند مانند کودکان طبیعی سالم  هستند، مطالعات نشان می دهد که میکرواینجکشن ممکن است میزان نقص های خاصی از قبیل سندرم Angelman و Hypospadias را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است زیرا داده های کافی برای نتیجه گیری های ثابت وجود ندارد.

 ۴ – خطر چندقلوزایی: از آنجا که در طی درمان IVF بیش از یک نطفه ممکن است در رحم زن قرار گیرد، احتمال داشتن دوقلو یا بیشتر در حدود ۲۰ درصد است. حمل چندقلو، احتمال سقط جنین و سایر عوارض مانند زایمان زودرس را افزایش می دهد.

 ۵ – سایر خطرات درمان دارویی با تکنولوژی بالا: خطرات خاصی در هر زمان که فن آوری تولید مثل (ART) استفاده می شود، وجود دارد. حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از زنان مبتلا به گنادوتروپین یک فرم خفیف سندرم هیپرپرسیونیت تخمدان (OHSS) دارند که یک بیماری با افزایش وزن و نفخ است که وقتی بدن زن به داروهای باروری پاسخ خوبی می دهد دیده می شود. (در صورتی که این اتفاق بیفتد، درمان شما ممکن است لغو شود) IVF  همچنین خطر بارداری خارج از رحم و زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد را افزایش می دهد، اما متخصصان مطمئن نیستند که آیا این به خاطر درمان ها است یا عوامل موثر بر باروری باعث این مسئله شده اند.

 

هر گونه کپی برداردی بدون ذکر منبع پیگرد قانونی خواهد داشت

تاریخ

آبان ۱, ۱۳۹۴

دسته بندی

مطالب علمی